چند وقت پیش با یک مشتری عزیز که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازار طلا و خریدوفروش سکه‌های طلا بود صحبت کردیم. او تمایل داشت که راهی را به او معرفی کنیم تا بتواند سکه‌های طلا را با نرخ بسیار پایین‌تر از بازار خریداری کند.
وقتی به او توضیح دادیم که بعید است سکه‌های طلا را با قیمتی که می‌خواهد پیدا کند، او از ما راهنمایی خواست تا راهی را معرفی کنیم که بتواند در ابتدای مسیر سود خوبی در معاملات طلا داشته باشد.
اگر شما هم به دنبال چنین راهی هستید و یا دچار ترید هستید که طلای آب شده بخریم یا سکه؟ در ادامه با ما همراه باشید.

طلای آب شده چیست؟

طلاهایی که توسط طلافروشان خریداری می‌شوند به دو دسته تقسیم می‌شود:
دسته ‌اول طلاهایی هستند که سالم و کم کارکرد بوده و به‌عنوان طلای دست‌دوم در ویترین قرار می‌گیرند و مجددا به فروش می‌رسند. دسته‌ای دیگر که شکسته و کهنه هستند، ذوب می‌شوند که ممکن است فرآیند ذوب طلا به‌ همراه شمش طلا و سایر فلزات دیگر نیز باشد که در نهایت آنچه حاصل می‌شود را طلای آب شده می‌نامند.

مزایای طلای آب شده چیست؟

این نوع طلا، اصولاً باید دوباره جهت تولید مصنوعات زینتی به کارگاه‌های طلاسازی بازگردانده شود. اما به دلایلی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته ‌است. از مزایای طلای آب شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
–  فاقد مالیات بر ارزش‌افزوده است.
–  به آن اجرت ساخت تعلق تعلق نمی‌گیرد.
–  کارمزد بسیار کم به آن تعلق می‌گیرد.

 طلای آب شده- تکه طلای تازه ذوب شده

 

انگ طلای آب شده چیست؟

به‌طورکلی معاملات طلای آب شده مورد تایید اتحادیه طلافروشان نیست و از طرفی این نوع طلا، دارای عیارهای متفاوتی است که ممکن است در آن تقلب‌های بسیاری صورت گیرد. به‌همین دلیل در زمان معاملات طلای آب شده باید دقت زیادی نمایید، مخصوصاً به انگ حک ‌شده بر روی آن!
همان‌طور که قبلاً هم گفتیم به دلیل این ‌که فرآیند ذوب طلا ممکن است به همراه سایر فلزات انجام شود، پس طلای آب شده دارای ناخالصی خواهد بود و برای تعیین این میزان ناخالصی و درحقیقت مشخص نمودن عیار آن، طلای آب شده را در مراکز ری گیری پس از طی مراحل شیمیایی و فیزیکی خاص مورد ارزیابی و آزمایش قرار می‌دهند تا عیار طلا مشخص شود.
پس در زمان معاملات طلای آب شده، به حک شدن شماره سریال دقت کنید و جهت استعلام می‌توانید از سامانه گویای عیار طلا اتحادیه طلا و جواهر استفاده کنید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   استراتژی‌های بهینه نوسانگیری در بازار طلا​

سکه طلا چیست؟

سکه طلا فلز گران‌بهایی است که از طلا ساخته شده است. سکه‌های طلا از سال 1800 ضرب شده است که 90-92 درصد آن طلا (22 عیار) است. سه نوع سکه طلای رایج در کشور ما وجود دارد:

  • سکه امامی
  • سکه تمام بهار آزادی
  • سکه گرمی

سکه بهار آزادی نیز خود دارای سه نوع ربع، نیم و تمام بهار است. سوددهی در انواع مختلف سکه‌های طلا متفاوت است.
بیشترین تقاضای سکه در بازار سرمایه‌گذاری طلا، مربوط به سکه امامی و با توجه به آخرین سال ضرب آن است.
البته ربع سکه نیز به دلیل قیمت پایین‌تر همواره دارای آمار خریدوفروش بالایی است. سکه تمام بهار آزادی نیز همواره دارای نوسانات قیمت بالایی است.
از طرفی سال ضرب سکه نیز بر روی قیمت آن تأثیر گذاشته است و هرچه سال آن جدیدتر باشد دارای تقاضای بیشتری است درنتیجه قیمت بالاتری نیز نسبت به سکه‌هایی با سال ضرب قدیمی‌تر خواهد داشت که همین امر باعث ایجاد حباب سکه شده است.

طلای آب شده یا سکه؟- سکه بهار آزادی

مزایای طلای آب شده نسبت به سکه

زمان خرید سکه باید مبلغ اضافه‌تری به نام باج و حق ضرب به فروشنده بپردازید درحالی‌که هنگام فروش آن، مقدار پول مقدار حق ضرب را از سکه کم می‌کنند.به‌این‌ترتیب خریدار مقدار پول بیشتری را پرداخت خواهد کرد.
شما برای خرید طلای آب شده، هیچ مبلغی را به‌عنوان مالیات بر ارزش‌افزوده و اجرت ساخت نباید پرداخت کنید و همین یکی از مهم‌ترین مزایای طلای آب شده نسبت به سکه و نیز بقیه انواع طلا است.
ازنظر ظاهر نیز سکه نوعی کالا محسوب می‌شود که شما اجازه هیچ‌گونه تغییری در آن ندارید درحالی‌که طلای آب شده را می‌توان نوعی ابزار دانست که طلاساز می‌تواند مجدد آن را به مصنوعات طلای سفارشی تبدیل کند.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   قیمت طلای آب شده جهانی

بالاخره طلای آب شده بخریم یا سکه؟

زمان انتخاب میان دو گزینه اینکه طلای آب شده بخریم یا سکه؟ پیشنهاد می‌شود طلای آب شده را انتخاب کنید.
ولیکن باید روش‌های کلاه‌برداری و تقلب در آن را نیز بشناسید و هم‌چنین از طلایی که می‌خرید مطمئن شوید.
نصیری گلد اولین پلتفرم آموزش معامله طلای آب شده‌ در ایران است. به‌سادگی می‌توانید در این سایت عضو شده و با کمترین کارمزد و بهترین قیمت در کنار تضمین اصالت طلای معامله شده در سامانه، به سرمایه‌گذاری در طلا اقدام کنید.