واقعا طلای آب شده به صرفه است؟ این روزها بازار طلا در میان برخی از سرمایه گذاران، سر و صدای زیادی بپا کرده است. اغلب کسانی که بخشی از پس انداز خود را صرف خرید طلا می‌کردند، حالا ترجیح می‌دهند که به دلیل بالا رفتن قیمت طلای ساخته شده، به سراغ خرید طلای آب شده بروند. گفتنی است که در چند ماه اخیر حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از معاملات بازار، به خرید و فروش طلای آب شده اختصاص پیدا کرده است. حالا سوال اینجاست که چرا بازار فروش طلای آب شده در قیاس با طلای ساخته شده گرم‌تر است؟ پاسخ این پرسش را می‌توان تنها در عدم صرف هزینه برای ساخت طلا و همچنین سوددهی بیشتر خلاصه کرد. البته با توجه به افزایش میزان استقبال از خرید طلای آب شده، در این میان فروش طلای آب شده از سوی دلالان و برخی از واحدهای غیرمجاز، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. درادامه با نصیری گلد همراه شوید تا راهنمایی‌های ضروری را در این خصوص به شما ارائه دهیم.

عیار طلا

شناسنامه اصلی هر زیورآلاتی، به خصوص طلا و جواهرات، عیار آن است. به عبارتی بدون درج عیار روی این کالای زرین، نه تنها هیچ خواهانی ندارد، بلکه به عنوان طلای تقلبی محسوب می‌شود. معمولا طلاهایی که در بازار طلا فروشان عرضه می‌شود، ۱۸ عیار هستند. از آنجایی که طلای آب شده از ترکیب انواع مختلف طلاهای دیگر حاصل می‌شود، احتمال تقلب در دستکاری کردن عیار آن بسیار است. در واقع آنچه که خرید این کالای زرد رنگ زینتی را ارزشمند می‌کند، استانداردهایی مانند عیار و کد ریگیری آن است.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   نکات کلیدی برای نوسانگیری موفق در بازارهای طلا

خرید طلای آب شده بدون پرداخت مالیات و اجرت

 

کد ریگیری

بسیاری از خریدارانی که به خرید و فروش طلای آب شده روی می‌آورند اطلاع چندانی از اصطلاحاتی مانند کد ریگیری ندارند. می‌توان در یک تعریف ساده این چنین بیان کرد که ریگیری، آزمایشگاهی است که در آن عیار طلای آب شده مورد سنجش قرار می‌گیرد. در نتیجه کدی روی قطعه زده می‌شود که نشان‌دهنده اعتبار طلای آب شده است. ناگفته نماند که کارکرد ریگیری بیشتر به این دلیل است که برخی از افراد سایر فلزات متفرقه را نیز همراه با طلا ذوب کرده و آب می‌کنند. بدین ترتیب عیار طلا دستکاری می‌شود. اما وظیفه ریگیری، آزمایش قطعه به همراه ثبت شماره رسید و قبض ریگیری است که روی طلای آب شده درج می‌شود.

مزیت خرید طلای آب شده

با توجه به توضیحات فوق، همچنان نمی‌توان از مزایای شاخص خرید طلای آب شده روی گرداند. از جمله ویژگی‌های خرید طلای آب شده می‌توان به عدم پرداخت مالیات و اجرت، قیمت خرید پایین‌تر در مقایسه با طلای ساخته شده، حمل و نقل آسان و همچنین سوددهی بیشتر اشاره کرد.

آیا خرید طلای آب شده به صرفه است؟

با توجه به توضیحات داده شده، برمی‌گردیم سر موضوع اول و آن هم این است که آیا خرید طلای آب شده به صرفه است یا که خیر؟ پیشنهاد می‌شود اگر شناخت کافی درباره بازار پر ریسک اما پر رونق خرید و فروش طلای آب شده ندارید، یا وارد این بازار نشوید و یا حتما اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. در غیر اینصورت شما می‌مانید و حجم زیادی از طلاهای آب شده تقلبی.
نحوه فروش طلای آب شده
از دیگر نکات قابل توجهی که سبب می‌شود سرمایه گذاران برای خرید طلای آب شده ترغیب شوند، نحوه فروش آن است. بگذارید خیالتان را راحت کنیم، طلای آب شده برای کارگاه‌ها و کارخانه‌های سازنده زیورآلات، دقیقا حکم طلای خام را دارد. اما توجه داشته باشید که خرید و فروش طلای آب شده فقط در ایران امکان‌پذیر بوده و در سایر کشورها فروش و یا تبدیل آن میسر نیست. از دیگر پارامترهای اصلی دیگر در فروش طلای آب شده، آن است که قیمت گذاری توسط طلا فروشان کاملا سلیقه‌ای است. پیشنهاد می‌شود قبل از معامله برای خرید و فروش، حتما یک آمار سرانگشتی از سایر طلا فروشان بگیرید تا بتوانید طلای خود را با ارزش واقعی بفروشید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   بازار طلا آب شده چیست؟

فروش طلای آب شده مطابق با ارزش عیار

نتیجه گیری درباره به صرفه بودن طلای آب شده

کسب سود بیشتر همراه با نپرداختن مالیات و اجرت برای ساخت طلا، دقیقا همان چیزی است که خریداران را برای خرید طلای آب شده ترغیب می‌کند. بدون شک رونق خرید و فروش طلای آب شده و سوددهی بالا، خبر از حال خوب بازار طلافروشان را می‌دهد. اما دلیل بر این نیست که ماجراهای پر‌ریسک این بازی را نادیده بگیریم. توصیه نصیری گلد به تمام متقاضیان این است که قبل از آنکه وارد گود زرین طلای آب شده شوید، آگاهی‌های خود را در این زمینه افزایش داده و بی‌گدار به آب نزنید. مشاوران ما در کنارتان هستند.