شاید پاسخ به این سوال که خریدن طلای اب شده یا مصنوعات طلا، برای بسیاری از افراد نیاز به بررسی‌های همه جانبه باشد. اما ما با یک نگاه کلی پیچ و خم‌های بازار سرمایه گذاری در طلا و سکه یا مصنوعات طلا را برایتان موشکافی می‌کنیم.

به گفته اقتصاد آنلاین، سرمایه گذاری در بازار و خرید مصنوعات طلا به خصوص طلاهای کم اجرت، نه تنها سود بیشتری در مقایسه با طلای آب شده دارد، بلکه کم خطرتر است. اما به گفته برخی از کارشناسان حوزه اقتصادی که دستی در پیش بینی‌های جزر و مد بازار دارند، خرید طلای آب شده می‌تواند سرمایه گذاری ایمن‌تر با سوددهی بیشتری را به همراه داشته باشد.

مصنوعات طلا چیست؟

در یک تعریف خودمانی، تمام زیورآلاتی که با چشم‌های مشتاق از پشت ویترین مغازه‌های طلا فروشی می‌بینید، مصنوعات طلا هستند. عیار مصنوعات طلا در کشورهای مختلف، متفاوت است. این بدین معناست که اگر شما در ایران مصنوعات طلا بخرید، احتمال آنکه در خارج از کشور همان مصنوعات طلا را با قیمت خیلی پایین و بسیار ارزانی از شما بخرند، بسیار زیاد است.پس این موضوع را گوشه ذهنتان نگه دارید.

عیار مصنوعات طلا در ایران با عیار ۱۸ ساخته می شوند. البته رقم ۱۸ را می توان یک عیار استاندارد دانست چرا که برخی از مصنوعات از نظر عیار کم و زیاد هایی دارند. در نتیجه باید مواظب باشید تا مصنوعات طلا با عیار پایین تر از ۱۸ به اسم و یا به قیمت طلای ۱۸ عیار به شما نفروشند. لازم به ذکر است که فروش مصنوعات طلا به غیر از عیار ۱۸ جرم محسوب شده و در این خصوص بسیار تاکید شده است که حتما از طلا فروشی‌های زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر، مبادله انجام شود.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   آموزش ترید طلا آب شده

طلای آب شده چیست؟

طلاهای زینتی دست دوم که در کارگاه ها ذوب می شوند را در اصل طلای اب شده می‌گویند. در واقع وقتی طلای مصرفی تان گاها می‌شکند یا زنجیری پاره می شود و دیگر قابل استفاده نیست. ان را به طلا فروشی می‌برید و طلا فروش، طلا را از شما می خرد. طلا به کوره‌های مخصوص منتقل شده و آب می‌شود. در نتیجه مجدد به عنوان طلای آب شده در چرخه بازار سرمایه گذاری می‌چرخد. طلای آب شده غالبا به شکل مفتول بوده و شکل خاصی ندارد.

به سمت کدام بازار برویم؟

در این بخش به مقایسه اجمالی درباره مزایا و معایب سرمایه گذاری برای خرید طلای آب شده و خرید مصنوعات طلا اشاره می کنیم. این مقایسه تا حد زیادی نشان دهنده آن است که کدام کفه سنگین‌تر است. خرید طلای آب شده یا خرید مصنوعات طلا؟

۱. آنچه که با خرید طلای آب شده نصیبتان می شود، عدم پرداخت اجرت ساخت و مالیات است. در صورتی که با خرید مصنوعات طلا حتما شما به عنوان خریدار باید اجرت ساخت را پرداخت کنید.
۲. طلای آب شده را می‌توانید به هر شکل و فرمی در بیاورید اما با خرید مصنوعات طلا، فقط باید در همان شکل و اندازه نگه دارید. در نتیجه فروش طلای آب شده متقاضیان دم دست‌تری دارد.
۳. برای مشخص شدن عیار طلای آب شده، تکه کوچکی از آن را به ری‌گیری می‌برند تا آزمایش‌های لازم برای تشخیص عیار طلا مشخص شود. در نهایت شماره رسید و قبض ری‌گیری به شما داده می‌شود. برای خرید مصنوعات طلا نیز کد عیار روی زیور درج می‌شود و در نتیجه عیار آن کاملا مشخص است. در نتیجه هر یک برای تعیین عیار پروسه مرتبط با خود را شامل می‌شود. اما از آنجایی که تقلب در تعیین عیار طلا و مبادله آن بسیار است، چه خرید طلای آب شده و چه خرید مصنوعات طلا، برای هر یک از سرمایه گذاری ها باید شش دانگ حواسمان به خوبی جمع باشد و هوشیار باشیم.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   اتاق معاملاتی دمو کیوان گلد

 

طلای آب شده چیست

 

 

سخن آخر

خرید طلای آب شده یا خرید مصنوعات طلا هر کدام، شاخصه‌های مرتبط با خود را دارند و هر یک به عنوان یک سرمایه گذاری ناب و ایده آل شناخته شده‌اند. آنچه که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، توانایی و آگاهی از فوت و فن‌های خرید و فروش در بازار پر سر و صدای طلاست. پیشنهاد نصیری گلد به شما این است که قبل از آنکه با هر دو پا وارد گود سرمایه گذاری طلا شوید، با چشمان باز و اطلاعات کافی وارد مسیر شوید تا از این غافله زرق و برق دار، بالاترین نتیجه عایدتان شود.