زمانی که تصمیم به خرید طلا برای سرمایه‌گذاری می‌گیرید، حتماً برای شما هم این سؤال پیش آمده، که طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟ نوسانات قیمت طلا در سالیان اخیر، مردم را بر آن داشته تا به دنبال منابع پس‌انداز و نگهداری پول خود و سرمایه‌گذاری به طلا روی‌آورند، به‌طوری‌که بسیاری از آن‌ها به دلیل اینکه طلا می‌تواند پناهگاه امنی برای سرمایه‌گذاری باشد، به این فلز گران‌بها متوسل می‌شوند.
بسیاری از کارشناسان اقتصادی و طلافروشی‌های باتجربه، افراد را برای خرید طلای دست ‌دوم یا همان مستعمل تشویق می‌کنند. چون در صورت خرید از پرداخت اجرت ساخت، سود بالا و مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند شد و تنها قیمت روز طلا با سودی اندک پرداخت می‌کنند.
نوعی دیگر از طلا نیز وجود دارد که به آسانی خریدوفروش می‌شود و از آن به نام طلای آب شده یاد می‌شود و خریداران خاص خود را دارد.
اما به راستی صرفه اقتصادی و سود بیشتر با کدام یک از این دو نوع خرید طلا است؟ طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟
با ما همراه باشید تا به تمام سوالات شما جواب دهیم.

طلای آب شده چیست؟

طلای آب شده، همان طلای زینتی و زیورآلات دست‌دوم هستند که طی یک فرآیند مشخص ذوب می‌شوند. زمانی که طلای زینتی مستعمل، شکسته یا مدل آن قدیمی شده است و دیگر خواهان ندارد برای اینکه دوباره به چرخه تولید مصنوعات طلا بازگردد، در کوره‌های مخصوص ذوب طلا قرار می‌دهند و ذوب می‌شود.
طلای آب شده به این دلیل که جنبه زینتی خود را از دست داده است، دیگر مشمول مالیات نخواهد شد و همچنین کارمزدی هم به آن تعلق نمی‌گیرد. این نوع طلا، شکل و فرم خاصی ندارد اما اغلب به صورت مفتول درمی‌آید. به این دلیل که شکل مفتول هم برای سازندگان طلا کاربری آسانی دارد و ‌هم برای سرمایه‌گذاران حمل آن با سهولت بیشتری انجام می‌شود.
وقتی طلای آب شده به شکل مفتول باشد، طلاساز می‌تواند مقدار طلای آب شده‌ای را که برای تولید یک طلای زینتی نیاز دارد، به‌راحتی از مفتول برش دهد. به‌علاوه سرمایه‌گذار هم می‌تواند طلای آب شده مفتولی را در گاوصندوق و مکان‌های امن به‌راحتی نگه‌داری کند.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   خرید طلا آب شده بهتره یا دست دوم

مزایای خرید طلای آب شده چیست؟

اگر تا کنون طلای زینتی یا سکه خریداری کرده باشید، به خوبی می‌دانید که طلافروشان در زمان فروش سکه، زیورآلات و جواهرات مبلغی را تحت عنوان حق ضرب (برای سکه) به‌علاوه اجرت ساخت و مالیات بر ارزش‌افزوده از شما دریافت می‌کنند. درصورتی‌که مهم‌ترین مزیت طلای آب شده این است که شامل هیچ کدام از موارد ذکرشده نمی‌شود.
دیگر مزیت طلای آب شده این است که شما می‌توانید آن را به هر شکل و فرمی دربیاورید. مثلاً اگر از قبل طلای آب شده خریداری کرده باشید طرح خاصی از زیورآلات که مدنظرتان است و در بازار موجود نیست را می‌توانید به یک کارگاه طلاسازی بدهید تا آن را به سفارش شما بسازند. با این کار با یک تیر دو نشان زده‌اید. هم طلای تزئینی دلخواه خود را به دست آورده‌اید و چون طلای آب شده را قبلاً خریداری کرده‌اید با قیمت پایین‌تری نسبت به امروز می‌توانید از آن بهره ببرید.

طلای آب شده و فرم نگرفته

طلای دست دوم چیست؟

مشکلات اصلی طلای نو این است که هزینه‌های اجرت ساخت و کسب سود را متحمل می‌کند.
سرمایه‌گذاری در طلای دست دوم یک راه ارزان‌تر و آسان‌تر است، زیرا حتی اگر طلای دست دوم و کم اجرت خریداری کنید، می‌توانید به‌راحتی آن را آب کنید.
هرکس می‌خواهد طلای دست دوم بخرد باید با فاکتور رسمی خریداری کند تا در معرض مشکل قرار نگیرد. به خصوص اگر طلا منشأ نامشخصی داشته باشد، زیرا ممکن است به سرقت رفته باشد.
در انتخاب طلای دست دوم باید مغازه یا جواهرفروشی را انتخاب کرد که به او اعتماد زیادی داشته باشید و از شهرت خوبی برخوردار باشد تا فریب خرید طلای تقلبی و غیرواقعی را نخورید.
از خرید تکه‌ای طلا به‌خصوص از طریق شبکه‌های اجتماعی کاملاً خودداری کنید زیرا منبع آن را نمی‌دانید و ممکن است شما را در معرض مشکلات متعددی قرار دهد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   نرم افزار نوسان گیری طلا

بالاخره طلای آب شده یا دست دوم؟
زمان انتخاب میان دو گزینه اینکه طلای آب شده بهتر است یا دست دوم، بهتر است طلای آب شده را انتخاب کنید اما باید راه‌های جلوگیری از ریسک آن را بشناسید و هم چنین از طلایی که می‌خرید مطمئن شوید.
نصیری گلد اولین پلتفرم آموزش معامله طلای آب شده‌ در ایران است. شما به‌سادگی می‌توانید در این سایت عضو شوید و با دنبال کردن آموزش ها، با بهترین روش ها برای پیدا کردن کمترین قیمت و کارمزد و در کنار تضمین اصالت طلای آب شده، اقدام به سرمایه گذاری کنید.