پادکست این وبلاگ را بشنوید:

بسیاری از متقاضیانی که قصد خرید طلا برای سوددهی و یا درآمدزایی بیشتر دارند، همیشه با این چالش روبرو می‌شوند که طلای آب شده بخریم یا شمش طلا؟ در یک نگاه کلی می‌توان گفت که چه بهتر که هر دو نوع را بخریم. خرید طلا چه به صورت آب شده و یا شمش به دلیل قابلیت نقد شوندگی خیلی خوب و همچنین حفظ ارزش پول به یک سرمایه گذاری آینده نگر تبدیل شده است. این فلز درآمدزا به دلیل خاصیت فلزی که در آن به کار رفته است، هیچگاه از بین نمی‌رود. با توجه به افزایش میزان خرید و فروش در ایران، معامله طلای آب شده در قیاس با خرید شمش طلا بسیار رایج‌تر است. اما توصیه می‌شود که قبل از آنکه برای معامله پیش قدم شوید، بهتر آن است که یک سری اطلاعات مختصر و مفید درباره تفاوت طلای آب شده با شمش طلا داشته باشید.

طلای آب شده چیست؟

برای درک بهتر درباره تفاوت طلای آب شده با شمش طلا ، بایستی یک تعریف مختصر درباره هر یک از این اصطلاحات داشته باشید. اگر تصورتان از طلای آب شده همان ذوب کردن طلاهای گوناگون دست دوم یا کهنه در کوره‌های ریخته‌گری است، باید بگوییم که کاملا درست حدس زدید.

طلای ذوب شده

 

مزایای خرید طلای آب شده کدامند؟

قبل از آنکه به تفاوت طلای آب شده با شمش طلا به طور جزئی بپردازیم، برخی از مزایای خرید طلای آب شده را برایتان عنوان می‌کنیم؛

۱. برای خرید طلای آب شده اجرت یا همان کارمزد در نظر گرفته نمی‌شود.
۲. برای طلای آب شده، مالیات تعلق نمی‌گیرد.
۳. قیمت پایین طلای آب شده در مقایسه با طلای معمولی
۴. طلای آب شده دارای وزن و اندازه‌های متفاوتی است و استاندارد خاصی ندارد.
۵. طلای ذوب شده اغلب به صورت مفتول ساخته و در بازار عرضه می‌شود.
۶. سهولت در حمل و نقل طلاب آب شده بسیار راحت‌تر از انواع دیگر طلاست.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   بازار مجازی طلا چیست و چه مزایایی دارد؟

شمش طلا چیست؟

در بازار طلافروشان، به طلاهای آب شده‌ای که عیار بالایی دارند، شمش گفته می‌شود. در ساخت شمش طلا، دقت زیادی می‌شود تا کاملا خالص باشد. ارتباط مستقیم عیار شمش، با ارزش آن از جمله موارد قابل توجهی است که در نظر گرفته می‌شود. ظاهر و شکل قالبی شمش برای اغلب افراد کاملا مشخص است یا اگر حتی از نزدیک ندیده باشند، حتما تصویر آن را دیده‌اند. شمش برعکس طلای آب شده دارای شکل و قالب خاصی است که طبق خصوصیات فیزیکی طلا و پروسه انجمادی که بر روی آن صورت می‌گیرد، انتخاب می‌شوند. در واقع شکل ظاهری شمش و طلای آب شده از جمله اصلی‌ترین تفاوت طلای آب شده با شمش طلا محسوب می‌شود.
مزایای خرید شمش عبارتند از:

۱. احتمال تقلب و یا کلاهبرداری در ساخت و خرید شمش طلا به ندرت اتفاق می‌افتد و کاملا صفر است.
۲. پایین‌ترین اجرت ساخت به خرید شمش اختصاص دارد، البته پایین‌تر از اجرت طلای آب شده نیست.

شمش طلا

 

فرق عیار طلای آب شده و عیار شمش طلا

عیار طلای آب شده، ۱۸ عیار بوده و به دلیل آنکه از انواع طلاهای مختلف در آن استفاده می‌شود،گاهی این رقم کمتر و یا بیشتر می‌شود. عیارهای بالاتر از ۹۹۰ یا ۹۹۵، شمش طلا هستند که اغلب این تقسیم بندی بر اساس میزان خالص بودن آن، انجام می‌شود. گفتنی است که شمش‌هایی در بازار طلا به فروش می‌رسند که حداقل عیار آنها از ۹۰۰ شروع شده و به آن شمش تیزآبی یا کارگاهی گفته می‌شود. در نتیجه عیار را می‌توان به عنوان یکی دیگر از اصلی‌ترین تفاوت طلای آب شده با شمش طلا نام برد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   خرید طلا آب شده بهتره یا سکه؟

پنج تفاوت اصلی میان طلای آب شده و شمش طلا عبارتند از؛
۱. تفاوت در عیار
۲. تفاوت در شکل ظاهری
۳. تفاوت در میزان اجرت و کارمزد (اجرت طلای آب شده کمتر از کارمزد شمش طلا است.)
۴. تفاوت در اعتبار (اعتبار شمش طلا بیشتر از طلای آب شده است.)
۵. اطمینان بیشتر برای خرید شمش در قیاس با خرید طلای آب شده

جمع بندی

با توجه به توضیحات گفته شده، معاملات هر یک از انواع طلا اعم از شمش طلا یا طلای آب شده، مستلزم دانش مرتبط با این حوزه است. اگر نظرتان روی سرمایه گذاری بر خرید و فروش شمش طلاست، باید درآمد قابل توجهی داشته باشید. علاوه بر آن از سوی اتحادیه طلا و جواهر، مبلغ مشخصی برای اجرت و کارمزد شمش تعیین می‌شود. اما مزیت عمده خرید و فروش شمش آن است که امکان کلاهبرداری در آن بسیار نادر است. توجه داشته باشید که برای خرید طلای آب شده، اگر از منابع معتبری تهیه نکنید، احتمال تقلب در آن بسیار است.

آخرین نکته طلایی

به عنوان آخرین نکته طلایی باید بگوییم که برای خرید طلا حتما به مشخصات آن از جمله کدهای شناسایی و استاندارد آن توجه داشته باشید. در مجموع برای هرگونه دریافت اطلاعات درباره خرید و فروش طلا، خرید شمش طلا، ارزهای دیجیتال، بلاکچین و معاملات این چنینی می‌توانید با تیم مجرب نصیری گلد تماس حاصل کرده و آموزش‌های مورد نیاز را به طور جامع و کامل دریافت نمایید. مشاوره با کارشناسان این حوزه به شما کمک می‌کند تا با اطلاعات ناقص وارد این حوزه نشوید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   ترید طلای آب شده و 5 نکته مهم در مورد این بازار