عملکرد شانسی و عملکرد بر پایه استراتژی، دو روی یک سکه هستند که مخالف یکدیگر عمل می‌کنند. هر یک از عملکردها، مانند دو روی سکه کاملا شکل متفاوتی داشته و نتایج متفاوتی را به دنبال دارد. اگر به تازگی به دنیای معاملات بازار طلا ورود پیدا کردید، شاید گزینه شانس برایتان شیرین‌تر مزه کند اما واقعیت این است که بدون داشتن استراتژی، عملا و به تدریج به یک بازنده تبدیل می‌شوید که فقط در این مسیر به انتظار نشسته است.

کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ سود موجه یا سود غیر موجه

سود ناشی از سرمایه گذاری طلای آب شده به دو دسته بندی تقسیم می‌شود، یکی سود موجه و دیگری سود غیر موجه. هر یک از این دو نوع سود، تعریف مختص به خود را شامل می‌شوند.

سود موجه:

زمانی که شما از یک استراتژی معاملاتی منظم پیروی می‌کنید، به سود موجه دست پیدا می‌کنید. استمرار و همیشگی بودن این سود از جمله ویژگی‌های آن به شمار می‌آید.

سود غیرموجه:

این سود کاملا برعکس سود موجه، نه تنها دارای هیچ پشتوانه استراتژی معاملاتی نیست، بلکه کاملا به طور اتفاقی و شانسی به وجود می‌آید. در نتیجه هیچ گونه استمرار و پایداری در آن دیده نمی‌شود.

استراتژی‌های موثر برای برنده شدن در بازار طلا

در اینجا به برخی از استراتژی های راهبردی که می‌تواند در افق زمانی بسیار موثر واقع شود، اشاره می‌کنیم.

۱. تشخیص زمان موج سواری

زیر نظر داشتن بانک‌های مرکزی برای خرید طلا و به دنبال آن بالا رفتن ارزش طلا را در واقع می‌توان زمان موج سواری دانست. به عبارتی زمانی که بانک‌ها اقدام به خرید مقدار زیادی طلا می‌کنند، پیام‌های مهمی را برای تمامی معامله‌گران می‌فرستند.

۲. دنبال کردن نرخ بهره کشور

از دیگر استراتژی‌های موثر در معاملات بازار طلا، می‌توان به بررسی نرخ بهره کشور اشاره کرد. در واقع می توان این چنین بیان کرد که ارزش قیمت طلا تا حدود بسیار زیادی به نرخ بهره کشور بستگی دارد. این بدین معناست که اگر نرخ بهره کشور بالا برود، ارزش طلا پایین آمده و برعکس.

۳. افزایش تقاضا برای خرید طلا به عنوان یک کالای لوکس

زمانی که متقاضی برای خرید طلا و جواهرات به عنوان یک کالای لوکس و تجملاتی، افزایش پیدا کند، به مراتب ارزش و قیمت طلا هم بالا خواهد رفت. در نتیجه می‌توان افزایش میزان تقاضا را تاثیری مستقیم بر روی قیمت و ارزش طلا دانست. بدین ترتیب معاملات بازار طلا رونق پیدا خواهد کرد.
حرف آخر
ما در اینجا تنها به ۳ استراتژی موثر در معاملات بازار طلا اشاره کردیم. چه بسا استراتژی‌های بسیار زیادی برای برنده شدن در سرمایه گذاری طلای آب شده وجود دارد که در بخش‌های بعدی به آن می‌پردازیم. در نهایت انتخاب با شماست. شانس یا استراتژی؟