طلای آب شده یا ضایعات طلا اصطلاحی است که در فرآیند بازیافت زیورآلات شکسته، سکه‌ها و سایر اقلام جواهرات نامرتب یا ناخواسته استفاده می‌شود. بازیافت طلا به دلیل افزایش قیمت طلا و شرایط فعلی اقتصاد جهانی به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است. فروش جواهرات طلا به مردم این امکان را می‌دهد که دارایی‌های خود را به پول نقد تبدیل کنند که ارز قابل استفاده ‎تر در زندگی مدرن است.
بسیاری از افراد به دنبال سود در این بازار هستند اما خریدوفروش طلای آب شده بهترین روش سرمایه‌گذاری در بازار طلا است و معامله این نوع طلا درواقع به‌عنوان یکی از پرسودترین بازارهای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود.
Scrap Gold به طلایی گفته می‌شود که یک‌بار ساخته شده، اما دوباره به کارخانه طلاسازی برگشت داده می‌شود تا در آنجا ذوب شده و دوباره به چرخه تولید بازگردد. بنابراین از انگشتر و گردنبند گرفته تا شمش را می‌توان به‌عنوان طلای آب‌شده به کار برد. در این فرآیند نکات مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. در ادامه باهم به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

طلای آب شده چه ارزشی دارد؟

طلای آب‌شده که در کشور ما بازار پرسودی دارد در دو نوع معمولی و شمش خریدوفروش می‌شود:
طلای آب‎شده معمولی از ذوب زیورآلات و مصنوعات متفرقه و دست‌دوم به دست می‌آید و با عیاری معادل 18 در بازار خریدوفروش می‌شود. طلای تیزآبی نیز به آن‌ها می‌گویند و در رتبه دوم معاملات بازار طلا قرار دارند.
قیمت خرید هر مثقال از این طلا چیزی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان بیشتر از مظنه بازار و قیمت فروش آن هم بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان بالاتر از مظنه بازار است، که به‌عنوان یکی از بهترین معاملات خریدوفروش به شمار می‌رود.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   نکات کلیدی برای نوسانگیری موفق در بازارهای طلا

شمش‌های طلا دارای عیار بالاتر و معادل 24 است و دارای کمترین ناخالصی هستند. به همین خاطر است که به شمش‌ ۲۴ عیار، طلای خام هم می‌گویند.
ممکن است که ازنظر ظاهر این دو نوع طلای آب‌شده شبیه هم باشند اما به طلای آب‌شده معمولی، به دلیل عیار پایین‌تر گواهی استاندارد بین‌المللی تعلق نمی‌گیرد.

طلای آب‌شده چه شکلی است؟

حالا که متوجه شدیم که طلای آب شده چه ارزشی دارد میخواهیم انواع شکل های طلای آب شده را بررسی کنیم. این نوع طلا از قاعده و قانون خاصی پیروی نمی‌کند و می‌تواند وزن‌ و شکل‌های متفاوتی داشته باشد. امّا اغلب به شکل مفتول ساخته می‌شود. کارگاه‌های طلاسازی، زیورآلات یا مصنوعات طلای دست دوم، شمش‌های طلا و یا هر چیز دیگری که از طلا ساخته شده باشد را ذوب کرده و سپس در قالب‌هایی به شکل مفتول می‌ریزند تا به‌صورت یک قطعه طلای آب‎شده با عیار ۱۸ درآید.
دلیل مفتولی بودن شکل طلای آب‌شده این است که طلاساز بتواند به اندازه نیاز آن را قیچی کند و مابقی را دست‌نخورده باقی بگذارد. به‌علاوه حمل‌ونقل طلای آب‌شده به این شکل بدون شک آسان‌تر است.

  شکل مفتولی طلای آب شده- ابزار برش طلای مفتولی

روش اندازه‌گیری طلای آب‌شده

برای نوشتن وزن و عیار طلای آب‌شده، خطی کشیده و در قسمت بالای آن خط، وزن و در پایین عیار را مشخص می‌کنند. برای به دست آوردن وزن طلای آب‌شده از با ترازو استفاده می‌کنند؛ برای تعیین عیار آن را به ری‌گیری می‌فرستند. انگی که ری گیری‌های تهران بر روی طلای آب شده می‌زنند، عددی شش‌رقمی است که می‌توان با تماس به مرکز ری‌گیری یا تماس با تلفن گویای اتحادیه تهران ۸۸۹۳۱۸۳۳ ، پاسخ عیار را دریافت کرد.
اما انگی که توسط ری‎گیری‌های شهرستان روی طلا آب‌شده ثبت می‌شود ۴ رقمی بوده و فقط باید با خود ری‎گیری موردنظر تماس گرفته شود و کد انگ زده را اعلام کرده تا عیار طلای آب‌شده را به شما بگویند.
پس از آن‌که عیار آن تکه طلای آب‌شده تعیین شد، ری‌گیری، این قطعه را در پاکتی می‌گذارد و رسید را از پاکت جدا کرده و به شما تحویل می‌دهد. همچنین شماره‌ رسیدی که روی پاکت و قبض ری‌گیری ثبت شده را بر روی طلا آب‌شده نیز درج می‌کنند و انگ می‌زنند.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   تفاوت فروش طلای آب شده با سکه

نتیجه گیری در مورد ارزش طلای آب شده

ممکن است ناآگاهانه در خانه خود طلای ضایعاتی داشته باشید که می‌توانید آن را به پول نقد تبدیل کنید. ضایعات طلا به هر قطعه طلایی گفته می‌شود که دیگر به شکل یا طرح اصلی قابل‌فروش نیستند و برای ذوب و بازیافت فرستاده می‌شوند. مصنوعات طلای قدیمی و شکسته یا حتی طلای بردهای مدار الکترونیکی، دندان‎های طلا، سکه‌های طلا و… قطعات مناسبی برای طلای آب‌شده هستند.
رنگ طلای آب‌شده تأثیری در قیمت و ارزشش ندارد و قیمت‌گذاری آن تنها برحسب عیارش انجام می‌شود.