آنچه که در میان مردمان کوچه و بازار بسیار باب شده، خرید طلای آب شده است. با توجه به وضعیت اقتصادی امروز، اغلب افراد به دنبال راهی برای سرمایه گذاری بیشتر و درآمدزایی هستند. چه بهتر که این سرمایه گذاری بر روی فلز گرانبهایی مانند طلا، که هیچ وقت از ارزش آن کم نمی‌شود، اتفاق بیفتد. اما این موضوع که پشت ماجرای پر ریسک سوددهی طلا چه جریانی است که حتی سرمایه داران هم چشم از آن بر نمی‌دارند، در این محتوا به آن می‌پردازیم. بدون شک آنچه که ارزش این فلز خوشرنگ را بالا می‌برد، عیار آن است. با ما همراه باشید تا نه تنها از جزئیات طلای آب شده آگاه شوید، بلکه با نحوه خواندن و تشخیص عیار طلای آب شده نیز آشنا شوید.

طلای آب شده چیست؟

Melt Gold یا طلای آب شده، حاصل از طلاهای متفرقه و ذوب شده می‌باشد. منظور از طلای متفرقه، طلاهای دست دوم، طلاهای شکسته یا طلاهایی است که به طلافروشی‌ها فروخته می‌شود. شاید تا بحال به این موضوع فکر نکرده باشید که چرا وقتی طلایتان شکسته می‌شود، به راحتی طلا فروش آن را از شما می‌خرد. در واقع پاسخ در همین آب کردن طلا خلاصه می‌شود. بله، طلای شکسته شما به راحتی آب شده و در چرخه اقتصادی بازار طلا میان مردم و سرمایه داران می‌چرخد. اما از بحث دور نشویم و مجدد برگردیم به این موضوع که طلای آب شده چیست؟ یا عیار طلای آب شده چقدر است؟ همانطور که گفته شد، طلاهای خریداری شده یا غیر قابل استفاده درکارگاه‌ها و کوره‌های ریخته‌گری ذوب شده و از این جهت به آن طلای آب شده می‌گویند.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   خرید طلا آب شده در بورس

ویژگی‌های طلای آب شده

پیشنهاد می‌شود قبل از آنکه وارد معاملات و دریافت سود ناشی از خرید طلای آب شده باشید، اطلاعات خود را در این حوزه بالا ببرید تا دچار ضررهای احتمالی نشوید. در ادامه به برخی از ویژگی‌های شاخص طلای آب شده از جمله وزن و عیار طلای آب شده اشاره می‌کنیم.

ابعاد طلای آب شده

طلای آب شده هیچ نوع ابعاد خاص و استانداردی ندارد. در واقع طلای آب شده بیشتر به شکل مفتول ساخته و پرداخته می‌شود. در نتیجه از هیچ نوع قانونی برای داشتن قالب مشخصی پیروی نمی‌کند. با توجه به توضیحات داده شده، طلای آب شده از ادغام و ذوب طلاهای دست دوم، شمش و مصنوعات طلا به وجود می‌آید. پس از آن در قالب‌های مفتولی شکل ریخته شده و به یک قالب طلای آب شده ۱۸ عیار تبدیل می‌شوند.

مزایای طلای آب شده به شکل مفتولی

زمانی که طلای آب شده در شکل مفتول ساخته می‌شود، طلا فروش می‌تواند به هر اندازه  طلایی که بخواهد، مفتول را قیچی  کرده و مابقی آن را دست نخورده کنار بگذارد. از سوی دیگر حمل و نقل مفتول‌های طلا بسیار آسان تر از حمل شمش می‌باشد. قابل ذکر است که ارزش طلای آب شده بر اساس عیار آن سنجیده می‌شود. بنابراین اگر بخواهید ارزش طلای آب شده را بررسی کنید، باید عیار طلای آب شده را بسنجید.

عیار طلای آب شده

عیار طلای آب شده معمولا با ۱۸ عیار تولید و در بازار طلا فروشان به فروش می‌رسد. به دلیل به کار بردن و ذوب مصنوعات طلایی، این رقم تا حدودی کم و زیاد دارد اما در مجموع بیشتر به طلای آب شده ۱۸ عیار معروف شده است. ناگفته نماند که برای ساخت طلای آب شده از زیورآلات متفرقه‌ای استفاده می‌شود که عیارهای مختلفی دارند. عیارهایی در حد و اندازه ۱۴ و یا حتی ۲۴ عیار که در این زیورآلات ممکن است، وجود داشته باشد. گفتنی است که برای بالا بردن عیار طلای آب شده می‌توان حتی از سکه‌های ۲۲ عیار استفاده نمود و برعکس برای پایین آوردن عیار می‌توان از ذوب کردن فلزاتی مانند مس و یا نقره در آن استفاده کرد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   بازار طلا آب شده چیست؟

برای تشخیص وزن و عیار آب شده، حرفه‌ای عمل کنید

اگر بخواهید برای سنجش ارزش عیار طلای آب شده حرفه‌ای‌تر عمل کنید، می‌توانید به راحتی عیار طلا را به دست آورید. بدین ترتیب که روی کاغذ خطی بکشید و رقم بالای خط، وزن طلا را نوشته و زیر خط، عیار طلا را بنویسید. وزن طلای آب شده نیز به راحتی با استفاده از ترازو به دست می‌آید. برای تعیین عیار طلای آب شده، به ری‌گیری فرستاده می‌شود. پس از سنجش عیار از سوی ری‌گیری، در پاکت گذاشته شده و برایتان ارسال می‌شود. مشخصاتی مانند رسید روی پاکت و شماره قبض ری‌گیری بر روی طلا ثبت و درج می‌شود.

طلای آب شده و طلای خام

مطمئنا اصطلاح طلای خام را بسیار زیاد از دهان طلافروشان شنیده‌اید. در اینجا خیالتان را راحت کنیم که در یک کلام، طلای خام همان طلای آب شده است. وگرنه حتی کسانی که در معدن‌ها کار می‌کنند، به سختی طلای خام استخراج می‌کنند. پس فریب این گونه اصطلاحات و بازی با واژگان را نخورید.

جمع بندی

اغلب کسانی که برای درآمد بیشتر به خرید و فروش طلا روی می‌آورند، اطلاعات چندان بالایی از نحوه معاملات بازار طلا فروشان ندارند. در نتیجه دچار ضررهای احتمالی بسیاری می‌شوند. ما احتمالات، شک و گمان‌ها را از پیش روی مسیرتان برمی‌داریم و مسیر درآمدزایی از طریق این فلز خوشرنگ را برایتان آسان می‌کنیم. تیم مجرب نصیری گلد با ارائه آموزش‌های جامع و کامل خود در حوزه انواع معاملات طلا، سکه، ارز دیجیتال، شمش و غیره استعداد شما را به خلاقیت در سرمایه گذاری تبدیل می‌کند. کارشناسان ما در هر زمان آماده پاسخگویی و مشاوره آنلاین به مشتریان عزیز می‌باشد.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   تفاوت بین طلا ۱۸ عیار و ۲۴ عیار و تأثیر آن در قیمت و ارزش طلا