زمانی که شرایط اقتصادی سخت می‌شود یا درگیری‌های بین‌المللی مانند آنچه در روسیه و اوکراین شاهد هستیم، اتفاق می‌افتد، بازارها را به یک حلقه تبدیل می‌کند، سرمایه‌گذاران اغلب به طلا به‌عنوان پناهگاه امن روی می‌آورند.
با افزایش شدید تورم و معاملات بازار سهام بسیار کمتر از بالاترین حد خود، برخی از سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی مطمئنی هستند که سابقه سود ثابتی داشته باشد و آن چیزی نیست جز طلا!
سرمایه‌گذاران به دلایل زیادی طلا را دوست دارند و این کالا دارای ویژگی‌هایی است که آن را به نقطه مقابل اوراق بهادار سنتی مانند سهام و اوراق قرضه تبدیل می‌کند. اگرچه این دارایی جریان نقدی ایجاد نمی‌کند اما برخی طلا را محافظی در برابر تورم می‌دانند.
اگر شما هم این روزها به دنبال خرید طلا جهت سرمایه‌گذاری هستید و نمی‌دانید کدام نوع طلا برای سرمایه‌گذاری سود بیشتری دارد، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مطلب را از دست ندهید.

دلایل اصلی سرمایه گذاری در طلا

اجازه دهید نگاهی به همه دلایل عملی بیندازیم که طلا را به یک عنصر مهم سرمایه‌گذاری مناسب نسبت به سایر گزینه‌ها تبدیل می‌کند:

• ساده و آسان برای نقد کردن

یکی از دلایل اصلی برای انجام هرگونه سرمایه‌گذاری مالی این است که اگر در آینده به آن نیاز داشته باشید، آن را به‌عنوان یک پشتیبان در نظر می‌گیرید و طلا یکی از آسان‌ترین‌ها برای نقد کردن دارایی زیاد است. همیشه خریدارانی برای طلا وجود دارند. اما به خاطر داشته باشید که نرخ بازده دقیقاً آن چیزی نیست که شما انتظار دارید، در عوض، برعکس است به‌خصوص در مورد طلای فیزیکی، شما کمتر ازآنچه سرمایه‌گذاری می‌کنید، دریافت می‌کنید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   از کجا طلای آب شده بخریم؟

• امنیت اثبات شده در برابر تورم

بارها آزمایش شده است که طلا سپر قوی در برابر تورم است. نرخ طلا در زمان تورم تقریباً بی‌تأثیر باقی می‌ماند و بنابراین لازم نیست در هنگام افزایش تورم و حتی کاهش نرخ ارز در بازار جهانی ضرری متحمل شوید.

• تولید ثروت

طلا یک فلز گران‌بها است و همه ما این را می‌دانیم. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، طلا در هر خانواده ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد و از ثروت خانواده محسوب می‌شود، به عنوان مثال، گاهی جواهرات طلا از نسلی به نسل دیگر به عنوان میراث و نماد ثروت خانواده منتقل می‌شود.

• منبع ملموس

آیا تا به حال سعی کرده‌اید در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنید یا سعی کرده‌اید سرمایه‌گذاری مالی انجام دهید؟ اگر بله، پس باید بدانید که خرید طلا بسیار ساده‌تر از املاک و مستغلات یا هر چیز دیگری است. این برای افرادی که سعی در شروع سرمایه‌گذاری دارند بی‌خطر است زیرا با خرید طلا ریسک بسیار کمتری خواهید داشت.

  شمش طلا و سکه به عنوان پوششی در برابر دلار

روش‎های مختلف سرمایه گذاری در طلا

یکی از تفاوت‌های اصلی سرمایه‌گذاری در طلا در چند صدسال پیش و امروز این است که گزینه‌های سرمایه‌گذاری بسیار بیشتری وجود دارد، مانند:

• خرید سکه

بر اساس نظر کارشناسان برای حفظ ارزش پول جهت سرمایه‌گذاری توصیه می‌شود که خرید سکه سودده‌تر از خرید طلای نو و حتی دست دوم و کم اجرت است.

• خرید طلای نو

خرید طلای نو با اجرت و سودی بیش از 120 تا 200 هزار تومان جهت سرمایه‌گذاری نمی‌تواند توجیه اقتصادی خوبی برای حفظ ارزش پول داشته باشد. شاید در آینده و با گذشت زمان طولانی یک جهش قیمت بتواند به دارنده طلا سود بدهد اما جهش قیمت دائمی و چشمگیر نیست.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:   تأثیر عوامل اقتصادی بر قیمت طلا و راهنمایی برای خرید در شرایط مختلف

• خرید طلای آب‌شده یا شمش طلا

حتماً می‌دانید که طلافروشان در زمان فروش سکه و جواهرات مبلغی تحت عنوان حق ضرب (برای سکه) و همچنین اجرت ساخت و مالیات برای زیورآلات از شما دریافت می‌کنند. اما مهم‌ترین مزیت طلای آب‌شده این است که هیچ کدام از این موارد شامل آن نمی‌شود. و در هنگام خرید فقط شما هزینه یک گرم طلای آب‌شده طبق قیمت روز طلا را پرداخت می‌کنید و نه بیش‌تر.

• خرید طلا و سکه در بورس

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سبد مربوط به خود را دارند و با فروش واحدهای خود، متقاضیان سهام را در سود سبدها شریک می‌کنند. برای طلا نیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس مشخص شده است که به‌صورت معمول سود ثابتی را به ‌‌شکل دوره‌ای به سهامداران خود می‌پردازند.

• خرید طلای دست دوم یا بی‌اجرت

برای این نوع از طلا شدیداً توصیه می‌شود که از طلافروشی معتبر خریداری کنید تا از اصل بودن آن اطمینان حاصل شود. طلای دست‌دوم دارای اجرت نیست و با سود بسیار کمتری نسبت به طلای نو فروخته می‌شود.

بالاخره سرمایه گذاری در طلا هنوز هم سود دارد؟

هر نوع سرمایه‌گذاری طلا هم مزایا و هم معایبی دارد. اگر با نگهداری طلای فیزیکی مخالف هستید، خرید سهام در یک شرکت استخراج معدن طلا می‌تواند جایگزین مطمئن‌تری باشد. اگر فکر می‌کنید طلا می‌تواند یک شرط مطمئن در برابر تورم باشد، سرمایه‌گذاری در سکه، شمش یا جواهرات مسیرهایی هستند که می‌توانید به‌سوی رونق مبتنی بر طلا بروید.

درنهایت، اگر علاقه اصلی شما به استفاده هم‌زمان از زیورآلات در کنار سود بردن از افزایش قیمت طلا است، خرید طلای دست‌دوم و کم اجرت بهترین پیشنهاد برای شماست.